Poskytovatelé hostingových služeb rádi zamlčují nepopulární parametry svých služeb. O agregaci neboli sdílení připojení si obvykle počtete až na poslední stránce všeobecných podmínek. Lupa nutná. U nás v Coolhousingu se s touto taktikou nesetkáte.
Telekomunikační trh v Česku se kvůli nedostatečné konkurenci vyvíjel odlišně oproti srovnatelným zahraničním trhům. Z přirozených parametrů služeb se v českém prostředí stal spíše terč výsměchu a poznámka uváděná v obchodních podmínkách drobným písmem na spodku stránky, pokud vůbec. Mezi tyto parametry jednoznačně patří také agregace neboli sdílení připojení.
Agregace začala být ostudou hodnou zatajení před zákazníkem v dobách, kdy se o jedinou ADSL linku dělilo klidně pět desítek domácích uživatelů. Rozdělování dostupné kapacity nebylo dobře technicky vyřešeno a někteří operátoři dokonce sdružovali problémové (rozumějte: připojení hodně využívající) uživatele společně na jedno sdílené připojení, aby nebyli obtěžování „řádní“ (méně aktivní a tudíž více ziskoví) zákazníci. Rozumně nastavená agregace je přitom přirozenou součástí internetového připojení od domácích zákazníků až po rackové skříně u velkých poskytovatelů serverhousingu.
Představme si na okamžik, jak obrovské kapacity připojení by museli jednotliví poskytovatelé nakupovat, kdyby jimi nabízená připojení nebyla sdílená. Jestliže průměrný regionální poskytovatel optického připojení pro domácnosti obsluhuje například 1 000 zákazníků, z nichž každý má objednáno připojení rychlostí 100 Mb/s, musel by poskytovatel pro zajištění nesdílené konektivity nakupovat 1 000 × 1 000 Mb/s, tedy 1 000 Gb/s. Pokud uvážíme, že aktuální maximální propustnost sítě NIX.CZ je 15,3 Tb/s, nebo chcete-li 15 300 Gb/s, stačilo by nám patnáct takovýchto průměrných poskytovatelů, abychom vyčerpali maximální kapacitu sítě NIX.CZ. Tento největší tuzemský peerigový uzel však čítá 212 připojených sítí a své kapacity ve špičce vytíží maximálně na 16%. Je tedy nad míru jasné, že zde velice dobře fungují pravidla agregace.
Ač to někteří poskytovatelé jen neradi přiznávají, je agregace připojení běžnou praxí i ve službách serverhousingu. My v našem datovém centru aktuálně provozujeme zhruba 2000 serverů. Do internetového uzlu NIX odsud vede spoj o kapacitě 25 Gb/s. Z této kapacity připojení je ve špičkách využíváno 14 %. Kdyby měl být každý ze 2000 serverů připojen garantovanými 1 000 Gb/s, museli bychom navýšit naši kapacitu připojení o 8000 %. V takovém případě by Coolhousing své připojení využíval jen z 0,04375 %, avšak každému zákazníkovi by musela být účtována plná cena garantované konektivity, která by několikanásobně překračovala cenu agregovaných linek.
Předpokladem spokojenosti zákazníka s agregovaným připojením je správné nastavení parametrů konektivity a dostatečné, nikoliv přehnané, naddimenzování linek. V Coolhousingu na toto velice dbáme a pak není problém na agregované přípojce o kapacitě 1 000 Mb/s (testováno na základním připojení 1 Gbps START), dosahovat přenosových rychlostí 934 Mb/s download a 893 Mb/s upload.
Přestože je agregace běžným parametrem služeb poskytovatelů připojení, pro kritické aplikace nejnáročnějších zákazníků jsou samozřejmě kdykoli k dispozici dedikované linky. Na nich se sice uživatel nemusí s nikým dělit, za tento komfort ale platí několikanásobkem ceny agregovaného připojení. Dedikované připojení je doslova luxusním zbožím, které se vyplatí nakupovat pouze pro nejnáročnější aplikace.
Agregace připojení je přirozenou součástí služeb ISP a jedinou možností, jak dosáhnout současné příhodné kombinace vysoké kvality služby, rychlosti každé přípojky a rozumné ceny za housing či pronájem serveru. Někteří poskytovatelé agregaci zamlčují. My jednáme fér.
Použitá data jsou platná k 08/2023.